Four New Members will be Inducted on September 16, 2017

The Buena Vista Athletics Hall of Fame will induct four new members during halftime ceremonies of the BVU vs. Central College football game on Saturday, September 16.   Katie (Maguire) Campbell SL’2003-06, Carlos Martinez SL’1998-01, Jesse Schmidt SL’2002-05, Ryan Schweitzberger SL’1995-98, and 1984 Softball Team & Rusty Mohler will join the illustrious group as the Class of 2017. Read More


Banquet Registration


Hall of Fame Members

   Name   Year Inducted Sport Graduation Year
Jim Ahrens   1969 Basketball 1962
Jay Beekmann   1969 Baseball, Basketball 1942
Jim Fanning   1969 Baseball 1951
Forrest Gaffin   1969 Football, Basketball 1925
Jerry Ibach   1969 Football, Baseball, Basketball 1958
Bernie Saggau   1969 Football, Baseball 1949
Clark Boggess   1971 Football 1931
John Fulton   1971 Football, Basketball, Track and Field 1920
Lanny Grigsby   1971 Football, Baseball, Basketball 1960
Evron Karges   1971 Football 1924
Richard Point   1971 Basketball 1964
J. Leslie Rollins   1971 Football, Basketball, Track and Field 1926
Ralph Shriner   1971 Basketball, Baseball 1950
Glen Stabelfeld   1971 Baseball 1952
Harold Sweet   1971 Football, Basketball 1935
William Tyron   1971 Football, Baseball, Basketball 1954
Larry Biittner   1972 Baseball, Basketball 1968
Walter Crissey   1972 Football 1927
Vernon Huseman   1972 Basketball 1948
Bob Willadsen   1972 Football, Track and Field 1952
Lawrence Dick   1973 Basketball 1964
Roger Jaacks   1973 Football, Golf 1961
J.A. "Duke" Thayer   1973 Football 1930
Paul Maaske   1975 Basketball, Baseball 1949
John Naughton   1975 Football, Baseball, Basketball 1950
Richard Wulkow   1975 Football, Baseball, Basketball 1967
Carmen Ness   1976 Football 1950
Francis Nieman   1976 Football, Basketball 1962
Archie Marsh   1976 Football, Basketball 1931
Keith Kerkhoff   1987 Football 1977
Phil Maynard   1987 Basketball 1976
Charles Mulligan   1987 Football, Baseball 1974
Norman Anderson   1987 Football 1964
Joe Kotval   1988 Football 1977
Darrell Schumacher   1988 Football, Track and Field 1978
Jeff Trost   1988 Football, Baseball 1976
Dave Wolfe   1988 Football, Baseball, Basketball 1967
Rollie Wiebers   1989 Football, Baseball, Basketball 1979
Steven Trost   1989 Football 1977
Don Nettleton   1989 Basketball 1960
Wayne Peters   1989 Football 1949
Russell Eddie   1990 Baseball, Basketball 1960
Kevin McDonald   1990 Football, Baseball, Basketball 1973
Dave Dolan   1990 Football, Baseball, Track and Field 1973
Dan Lawler   1991 Football, Track and Field 1971
Ray Reasland   1991 Football, Baseball 1979
Pat Sullivan   1991 Football, Basketball 1980
Johnny Peterson   1991 Football, Basketball, Track and Field 1967
Bill Drummond   1992 Baseball 1966
Gary Lane   1992 Football, Baseball, Basketball 1966
Steve Knutzen   1992 Football, Baseball 1976
Carroll Sawin   1993 Baseball 1954
Sherman Wollesen   1993 Football, Baseball, Basketball 1962
Mike Wiederin   1993 Football, Track and Field 1975
Rick Stoulil   1993 Football, Baseball 1978
John Brown   1996 Wrestling, Football 1983
Chanel Finzen   1996 Softball 1984
Libby Kestel   1996 Softball, Golf 1985
Lois Koster-Peterson   1996 Basketball, Softball, Volleyball 1979
Rick Dawson   1997 Wrestling 1981
Dan Southard   1997 Football 1969
Keith Stribe   1997 Baseball 1978
Jeannie (Demers) Henningsen   1998 Basketball, Softball 1987
Julie Quirin   1998 Basketball, Softball 1987
Paul Van Oosbree   1998 Wrestling 1986
Jenny (Delzell) Williams   1999 Basketball, Softball, Volleyball 1981
Lori Stirn   1999 Basketball, Softball, Tennis, Golf 1983
Jill Walquist   1999 Basketball, Softball, Volleyball 1983
Ken Blackman   1999 Coached Football, Basketball, Baseball 1947-1951
Joy (Johnson) Gross   2000 Basketball, Softball, Tennis 1986
Lori (Peterson) Darrow   2000 Basketball 1980
LeAnn (Henrich) Millar   2000 Basketball, Softball 1980
Rick Schaffer   2000 Wrestling 1971
Kim (Beckman) Renning   2001 Basketball, Track and Field 1990
Glenn Theulen   2001 Football, Basketball, Track and Field 1962
Jim Hershberger   2001 Coached Football, Director of Athletics 1970-1994
Barb (Buckwalter) Lange   2002 Track and Field 1992
Curtis Cawley   2002 Wrestling 1983
Amanda Dettmann   2002 Basketball, Softball, Tennis 1990
Larry Frakes   2002 Basketball, Baseball 1976
Jeff Hoing   2002 Wrestling 1987
Tara Bertram   2003 Basketball 1985
Doyle Douglas   2003 Football, Track and Field 1968
Ken Fox   2003 Track and Field 1991
Steve McPherson   2003 Football, Track and Field 1974
Lori (Lane) Hawley   2004 Basketball 1982
David Jordan   2004 Wrestling 1990
Douglas Thompson   2004 Football 1981
Arnie Zediker   2004 Football, Baseball, Basketball 1965
Heather (White) Hupke   2005 Softball 1995
Byron Peyton   2005 Basketball, Baseball 1981
Merritt Ewalt   2005 Coached Football, Basketball, Track and Field, Golf, Cross Country, Wrestling 1957-1982
Harriet Henry   2005 Coached Volleyball, Softball, Women's Tennis, Men's Swimming, Track and Field, Women's Golf 1965-1995
Al "Butch" Lewis   2005 Coached Football, Track and Field 1970-1989
Art Sutton   2006 Football, Baseball, Basketball 1942
Ralph "Bill" Ferns   2006 Baseball, Football 1952
Missy (Neblung) Kilbey   2006 Softball, Volleyball 1989
Tom Mashek   2006 Wrestling 1993
Alvin Molitor   2007 Football, Track and Field 1956
Susan Mingus   2007 Softball, Tennis, Swimming 1985
Scott Bailey   2007 Football 1992
Brian Stewart   2007 Wrestling 1994
Wayne Paige   2008 Baseball 1958
Jim Higley   2008 Football 1988
Jim Demers   2008 Football, Basketball 1991
Melanie (Uhl) Rasmussen   2008 Track and Field 1998
Floyd Athay   2009 Baseball 1981
Brett Christensen   2009 Wrestling 1994
Stephanie Gronau   2009 Basketball, Softball 1998
Al Baxter   2009 Coached Wrestling 1978-2004
Amy (Haeder) Dettmer   2010 Softball 1994
Dan Dresser   2010 Wrestling 1986
Ron Mau   2010 Football and Baseball 1959
Marge Willadsen   2010 Coached Softball and Women's Tennis 1981-2008
Teresa Breyfogle   2011 Track & Field, Basketball 1997
Megan Coe   2011 Softball, Volleyball 1995
Andrea (Royster) Adams   2011 Softball 1998
Jay Huff   2011 Wrestling 1997
Doug Smith   2012 Baseball 1969
Brad Jones   2012 Football & Baseball 1977
Jennifer Erickson   2012 Basketball & Softball 1996
Adam Jones   2012 Basketball 2002
Jacque Jerkovich   2013 Basketball & Softball 1984
Randy Lewis   2013 Track & Field 1990
Nick Beard   2013 Baseball 2002
Jessica (Jensen) Carney   2013 Basketball, Track & Field 2003
Randy Braden   2014 Men's Basketball & Baseball 1976
Todd Candor   2014 Baseball 1987
Marc Renning   2014 Baseball & Football 1991
Amy (Meggers) Divis   2014 Women's Basketball 2004
Barry Anderson   2015 Men's Basketball 1988
Chris Beherns   2015 Football, Track & Field 1994
Heidi (Kerian) Knaak   2015 Softball, Volleyball 1995
Michelle (Tesdahl) Mann   2015 Softball 1996